Jakie są najlepsze miejsca wstrzyknięcia insuliny?

Niektóre osoby z cukrzycą muszą codziennie przyjmować insulinę. Insulina jest hormonem, który pomaga ciału radzić sobie z cukrem we krwi, gdy osoba ją wstrzykuje. Obszar skóry, przez który występuje wstrzyknięcie, może zmienić jego działanie.

Osoba nie może przyjmować insuliny jako leku pigułki lub doustnego. Enzymy w żołądku rozbiłyby insulinę, zanim dotrze do krwioobiegu.

Ludzie używają zastrzyków insuliny w leczeniu i zarządzaniu cukrzycą wraz ze zmianami dietetycznymi i stylu życia oraz leków doustnych.

dla dla Dostępne są osoby wymagające zastrzyków insuliny, dostępne są różne rodzaje insuliny. W tym artykule wyjaśniamy, jak postępować zgodnie z instrukcjami lekarza, w jaki sposób i gdzie wstrzykiwać insulinę.

Wspólne miejsca wstrzyknięcia

Zdjęcie: Stephen Kelly, 2019

Osoba musi wstrzyknąć insulinę do warstwy tłuszczu bezpośrednio pod skórą, znaną jako tkanka podskórna, z małą igłą lub urządzeniem, które wygląda jak długopis.

Kilka różnych miejsc może utrzymać wstrzyknięcie insuliny.

Brzuch

brzuch jest wspólnym miejscem do zastrzyków insuliny, które wybiera wiele osób z cukrzycą. Jest łatwy w dostępie i często mniej bolesny niż inne miejsca z powodu ochrony przez tłuszcz, większą powierzchnię i mniej mięśni.

Aby dać wstrzyknięcie do brzucha, uszczypnij odcinek tkanki brzucha tłuszczowego, z tkanką brzucha, z tkanką brzuch palce po obu stronach.

Miejsce powinno znajdować się między talią a bioderami około 2 cali od przycisku brzucha.

Unikaj wstrzykiwania w pobliżu każdej blizny na brzuch.

Górne ramiona

Górne ramię jest kolejnym możliwym miejscem do wstrzyknięcia insuliny.

Umieść igłę w obszarze Triceps z tyłu ramienia, mniej więcej w połowie łokcia a ramię.

Trudne podawanie jest główną wadą tego miejsca. Zdobycie szczyptu, aby podać insulinę, może być trudne. Osoba może potrzebować pomocy na wstrzyknięcie do górnego ramienia. Mogą również doświadczyć większego komfortu podczas wstrzykiwania do nieindukującego ramienia.

oznacza to wstrzyknięcie do lewego ramienia praworęcznej lub prawego ramienia osoby po lewej stronie.

Uda

Udanie jest prostym obszarem do samodzielnego wstrzyknięcia.

Przy wyborze udka jako miejsca wstrzyknięcia wstaw igły do ​​przodu uda, w połowie drogi między kolano i biodro. Powinien być nieco od środka na zewnątrz nogi.

Wtrysk powinien odbywać się około 4 cali lub wokół szerokości dłoni, nad kolanem i tej samej odległości od górnej części nogi . Unikaj wewnętrznego uda ze względu na gęstszą sieć naczyń krwionośnych w tym obszarze.

Wstrzydzaj lek w szczyptom co najmniej 1–2 cale skóry.

choć łatwy dostęp , Regularne zastrzyki w udzie mogą czasem powodować dyskomfort podczas chodzenia lub biegania później.

dolne plecy, biodra lub pośladki

Ostatnim miejscem do podawania wstrzyknięcia insuliny jest dolna część tyłu lub biodro.

Aby podać wstrzyknięcie tutaj, narysuj wyimaginowaną linię na górnej części pośladków między biodrami.

Umieść igłę nad tą linią, ale poniżej talii, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Kręgosłup i bok.

Podobnie jak w przypadku górnego ramienia, ta strona jest bardzo trudna w użyciu do samodzielnego wtrysku i może wymagać innej osoby do administracji. Podczas wstrzykiwania do pośladków unikaj dolnej części.

Absorpcja insuliny

Ciało pochłania insulinę przy różnych prędkościach od każdego miejsca. Informacje te mogą być przydatne przy planowaniu zastrzyków insuliny:

  • Brzuch: Insulina wchodzi do krwioobiegu najszybciej po wstrzyknięciu brzucha.
  • Ramiona górne: Ciało pochłania insulinę z umiarkowaną prędkością ale wolniej niż zastrzyk w brzuch.
  • Dolna pleca i uda: insulina wchodzi do krwioobiegu najbardziej powoli z tych miejsc.
  • Podaj szybkie działanie insuliny do brzucha zaraz po posiłku Dla najszybszych wyników.

Wstrzykając długotrwały i działający insulina do innych miejsc, ponieważ szybkie wchłanianie zmniejszyłoby skuteczność tych typów. Insulina działa bardziej wydajnie przez cały czas, że musi to zrobić z powodu wolniejszej szybkości absorpcji.

Ćwiczenie może zwiększyć szybkość absorpcji insuliny. Jeśli planuję trening lub aktywność fizyczną, rozlicz je podczas planowania zastrzyków. Na przykład

Dzban baseballowy powinien uniknąć wstrzykiwania do ramię rzucania. Aktywność fizyczna może wpływać na wchłanianie insuliny do ciała.

Poczekaj co najmniej 45 minut po wstrzyknięciu, aby ćwiczyć część ciała, która znajduje się w pobliżu miejsca wstrzyknięcia.

Obrotowe miejsca wtrysku

Unikaj wstrzykiwania w to samo miejsce w kółko. Może to podrażniać skórę i leżącą u podstaw tkankę tłuszczową.

Jeśli tak się stanie, może zwiększyć dyskomfort i powodować inne powikłania. Przebijanie tego samego punktu za każdym razem, gdy może prowadzić do rozwinięcia twardych grudek lub tłuszczów. Może to być niewygodne, a nawet zmniejszyć skuteczność organizmu w wchłanianiu leku.

Podczas obracania zastrzyków poruszaj się po okolicy, aby upewnić się, że wstrzyknięcie nie zawsze odbywa się w dokładnie tym samym miejscu.

Na przykład, biorąc nocną dawkę długo działającej insuliny, osoba może zawsze czuć się bardziej komfortowo, wstrzykując ją do ud. Powinny jednak przełączać się między prawym i lewym uda każdej nocy.

Jeśli osoba zawsze podaje poranną dawkę szybkiego działania insuliny do brzucha, powinna naprzemiennie między różnymi obszarami brzucha, aby uniknąć powtarzanego zastrzyki w tym samym miejscu.

Monitorowanie poziomu cukru we krwi

Zadaj lekarzowi wszelkie pytania dotyczące wstrzyknięcia insuliny, wyboru i obrotu miejsca oraz innych technik wstrzyknięcia.

Ponadto osoby z cukrzycą powinny rutynowo monitorować poziom cukru we krwi, ponieważ lekarz doradzi.

Ważne jest, aby śledzić poziom cukru we krwi w dzienniku lub notatniku do udostępniania z lekarzem. Udostępnij dowolne nietypowe wartości, aby lekarz mógł dostosować dawkę insuliny i dostawę, jak to jest konieczne.

Przeczytaj więcej na temat poziomów glukozy w samokontrolu.

Podsumowanie

Osoba może podawać zastrzyki insuliny ile kosztuje cardiominal w brzuch, górnym ramieniu, udzie, dolnym plecach, biodrach lub pośladkach.

Weź pod uwagę komfort, ponieważ zastrzyki w niektórych miejscach mogą powodować ból. Pamiętaj, aby wstrzykiwać w szczypt tkanki i rozważ różne metody wstrzyknięcia w każdym miejscu.

Każde miejsce dostarcza insulinę do krwioobiegu przy różnych prędkościach, więc rozważ je w zależności od pory dnia i tego, jak szybko Ciało potrzebuje insuliny.

Unikaj wielokrotnego podawania zastrzyków w tym samym miejscu. Porozmawiaj z lekarzem, aby uzyskać poradę na temat przełączania miejsc i samodawności.

P:

Czy są jakieś alternatywy dla wstrzyknięcia? Mam fobię igieł.

A:

Istnieją pewne alternatywy dla wstrzyknięcia w postaci wdychanego proszku lub insuliny sprayu. To dość nowe podejście wykazało dobrą kontrolę glikemiczną osób z cukrzycą.

Badania trwają bezpieczeństwo i skuteczność tych dróg podawania. Porozmawiaj z lekarzem, aby ustalić, czy może to być dla Ciebie opcja. Odpowiedzi reprezentują opinie naszych ekspertów medycznych. Cała treść jest ściśle informacyjna i nie należy ich uważać za porady medyczne.

  • Typ 1
  • Nutrition/Diet
  • Podstawowa opieka

Wiadomości medyczne Dzisiaj ma ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią wyłącznie z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents